5 dôvodov, prečo by ste hlivu ustricovú mali zaradiť do svojho jedálnička

hliva ustricova

Hliva ustricová patrí medzi najpopulárnejšie huby. Využíva sa v rôznych národných kuchyniach, je chutná a navyše aj veľmi výživná. Svoje uplatnenie si však nachádza nielen v gastronómii, ale vďaka svojim účinkom aj v tradičnej medicíne. Zistite, prečo sa hlivu ustricovú určite oplatí zaradiť do jedálnička. 

Pomáha posilňovať obranyschopnosť organizmu

Začať nemôžeme nijak inak, ako tou najdôležitejšou vlastnosťou. Hliva ustricová totiž obsahuje veľa prírodných polysacharidov – glukánov. Tie prispievajú k ochrane pred vírusmi a baktériami. Pri konzumácii v dostatočnom množstve, prípadne po užívaní výživových doplnkov s hlivou ustricovou, dochádza k posilneniu obranyschopnosti organizmu. 

Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov

Iba máloktorá iná huba obsahuje toľko prospešných látok ako práve hliva ustricová, a tak je ďalším argumentom v prospech jej konzumácie aj vysoký obsah vitamínov a minerálov. Je bohatá na vitamíny B, C, D a K, pričom počítať môžete aj s obsahom železa. 

Obsahuje kvalitné rastlinné bielkoviny

Z hlivy ustricovej rozhodne nepriberiete. Práve preto je táto huba veľmi obľúbená pri redukčných diétach. Obsahuje množstvo rastlinných bielkovín, takže je dostatočne výživná a popri tom neobsahuje žiaden tuk. 

Pripravíte si pomocou nej zdravé a chutné jedlá

Hliva ustricová sa dá v kuchyni použiť na množstvo spôsobov. Je ideálnou ingredienciou do polievok, ale aj hlavných jedál. Dá sa využiť nielen čerstvá, ale aj sušená a ľahko ňou môžete nahradiť mäso. Medzi najobľúbenejšie jedlá patrí hlivový guláš, rizoto a vo veľkom sa využíva aj pri mnohých ázijských receptoch. Fantázii sa samozrejme medze nekladú a s trochou kreativity nájdete pre hlivu ustricovú miesto vo svojich pokrmoch určite aj vy. 

Pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi

Ak patríte medzi ľudí bojujúcich s vysokým cholesterolom, hlivu ustricovú by ste určite nemali ignorovať. Samozrejme, zníženie cholesterolu si vyžaduje aj ďalšie zmeny stravovacieho a životného štýlu, no táto huba je jednou z účinných zbraní proti cholesterolu. 

Imunit Hliva ustricová (zdroj: etabletka.sk)

Rýchlym a zároveň jednoduchým spôsobom, ako si zabezpečiť dostatok nutrientov z hlivy ustricovej, sú výživové doplnky. Ich účinok môže byť navyše podporený aj ďalšími bylinkami. Vyberte si ten svoj, poraďte sa o dávkovaní s lekárom a využite silu prírody.  


Zdroj: pixabay.com, etabletka.sk

You Might Also Like